Sağlık Alanında Çalışan Sivil Toplum Örgütleri Nelerdir?

Sağlık Alanında Çalışan Sivil Toplum Örgütleri Nelerdir?

Sağlık alanında hizmet veren sivil toplum kuruluşları, yardımsever insanların bir araya gelmesiyle oluşturulan birimlerdir. Yardımseverliğin yanı sıra özellikle sağlığın kaybedildikten sonra neler olabileceğinin bilincinde oluşan kişiler oldukça destek vermektedir. İşte bunlardan bazılarına bir göz atalım.

Lösemili Çocuklar Vakfı;  Lösemi hastalığı teşhisi konulan küçük yaşta bu amansız hastalıkla boğuşan ailelerinin yetersiz kaldığı anda destek olan kuruluşların başında gelmektedir. Eğitimleri ve çocuk kanser taramaları ile başarılı porjelere imza atmaktadır.

Türk Kalp Vakfı; Kalp alanında çalışma yapan sivil sağlık kuruşlarından birisi olan Türk Kalp Vakfı aynı zamanda bu alandaki araştırmalara destek vermesiyle ön plandadır.

Türk Böbrek Vakfı; Böbrek yetmezliği ve böbrek hastalıkları ile ilgili eğitim ve konferanslarla halkı bilinçlendirmeyi amaç edinmiş bir vakıftır.

Kızılay; İsmini Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği Kızılay din, dil ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her türlü sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eder ve herkesin yardımına koşmaktadır. Zor durumda olan ailelere destek verir, doğal afet zamanlarında yeme içme barınma sorunlarını çözmek üzere orgize edilmiştir.

Yeşilay;  Uyuşturucu, sigara, alkol gibi kötü maddelerin zararlarını önlemek üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Her türlü kötü maddenin kullanımı ve sağlığa zararları hakkında düzenledikleri eğitim ve konferanslarla halkı bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Türk Diyabet Vakfı; Şeker hastalarına yardım etmek için kurulup tedavi ve tedavisinden sorumlu olan hizmet veren sağlık personeline eğitim verir.  Maddi sorunu olan şeker hastalarına ücretsiz tedavi imkanı sunar.

Sigarayla Savaşanlar Derneği;  Günümüzün en önemli sağlık sorununu oluşturabilen sigara bağımlılığını azaltmak ve toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla önplanda olan bir kuruluştur.

Fiziksel Engelliler Vakfı (Fev); Engelli bireylerin toplumda yaşadıkları sorunlatı çözmek ve destek olabilmek için kurulmuş bir vakıftır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir