banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Yedi Kuğular Kuş Cenneti - Amasya

Amasya’da Yedikır Barajı etrafında yer alan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Suluova ilçesine 10 kilometre mesafede bulunuyor.

07 Eylül 2016 Çarşamba 10:35
Bu haber 3338 kez okundu
Yedi Kuğular Kuş Cenneti - Amasya

Amasya’da Yedikır Barajı etrafında yer alan Yedi Kuğular Kuş Cenneti,  Suluova ilçesine 10 kilometre mesafede bulunuyor. Özel araçlarınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 1989 yılında Sit alanı olarak ilan edilen Yedi Kuğular Kuş Cenneti turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip. 817 hektarlık kocaman bir alanı kaplayan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nin bir diğer özelliği ise Türkiye’nin en önemli kuş alanları arasında 57’inci sırada yerini alıyor olması. 

34 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nin çevresi ise mesire yeri olarak kullanılıyor. Kuğular, yaban kazıları, angutlar, yaban ördekleri, karabataklar ve daha birçok kuş çeşidini burada görebilirsiniz. Kuşların göç yolu üzerinde olan göl, kış aylarında kuşların yaşam alanı, evi oluyor. Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1989 yılında 1’ıncı derece sit alanı olarak ilan edilmiş. Amasya’ya yolunuz düştüğünde Yedi Kuğular Kuş Cenneti’ni göç döneminde ziyaret etmek size görsel bir şölen yaşatacak ve ruhunuzu dinlendirecek. Yukarıda ahenkle dans eder gibi birbirinden çeşit kuşları izlemek, birde kuşlara merakınız varsa paha biçilemez.

Bura da uzun yürüyüşler yapıp kuşların cıvıl cıvıl sesleri eşliğinde kuşları gözetleyebilirsiniz. Sevdiklerinizle piknik yapıp hoş sohbetler edebilirsiniz. Yanınız da semaver götürmeyi ve bol bol fotoğraf çekilmeyi unutmayın derim. Yedi Kuğular Kuş Cennet’in de ruhunuzun ve bedeninizin dinleneceğine emin olabilirsiniz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV