banner62

18 Ağustos 2017 Cuma

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Ordu - Turnasuyu Vadisi

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Turnasuyu Vadisi, yeşilliği ve ortasından akan dupduru akan suyuyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.

18 Ekim 2016 Salı 13:39
Bu haber 7127 kez okundu
 Ordu - Turnasuyu Vadisi

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Turnasuyu Vadisi, yeşilliği ve ortasından akan dupduru akan suyuyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde yer alan Turnasuyu Vadisi, şehir merkezine 11 kilometre mesafede bulunuyor. Şehir merkezinden kalkan minibüslerle çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehrin yanı başında ki vadiye vardığınızda burasının el değmemiş bir cennet olduğunu ve nasıl böyle kaldığını düşünmeye başlıyorsunuz bile. Turnasuyu Vadisi 4 etaptan oluşuyor. Bu 4 etabı tamamlamak istiyorsanız çadırlarınızla gelmeyi unutmayın çünkü çadır kurup konaklamanız gerecek. Eğer yok ben öyle bir gezim döneyim diyorsanız size kalmış. Yaklaşık 60 kilometrelik uzunluğunda ki birbirinden heyecanlı ve renkleri parkurlarda yürümeyi ve bu duyguyu kaçırmış olursunuz. Canik Dağları’nın arasından şırıl şırıl akan akarsu Karadeniz’in hırçın sularıyla karışıyor. Turnasuyu Vadisi boyunca kayalıklar, tahta asma köprüler, ağaçlar, kaya mezarları, yerleşim kalıntıları, rengarenk çiçekler hatta yaban hayvanları ile karşılaşmanız mümkün. 4 etaptan oluşan Turnasuyu Vadisi’nde yürüyüş 4 - 5 gün sürüyor.  İlk kamp yapabileceğiniz alan ise Saraycık Köyü’nde vadinin alt kısmında bulunuyor. Yolun bitiş noktası ise Turnalık Yaylası. Turnalık Yaylası’na vardığınızda asfalta çıkarak yoldan geçen minibüslere binebilirsiniz. Turnasuyu Vadisi’nin bir diğer özelliği ise sadece Karadeniz’e özgü olan ‘som balığı’ ya da ‘Karadeniz alası’ diye de bilinen alabalıkların yumurtlama alanı. Bir çok tatlı su balığını da rastlamanız mümkün yani gerçek bir doğacıysanız burada aç kalmanız imkansız. Ayrıca Türkiye Saklı Cennetler Atlası’nda 50 muhteşem yer arasında gösterilen Turnasuyu Vadisi’ni gezmek için daha ne bekliyorsunuz. Doğanın kollarına bir an önce kendinizi bırakın derim.

 

.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV