banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin'in Şavşat ilçesi sınırları içerisinde yer alan, 1944’te Milli Park unvanını kazanan Karagöl ve Sahara Milli Parkı, Türkiye’deki 40 Milli Park arasında yerini alıyor.

07 Eylül 2016 Çarşamba 10:54
Bu haber 3344 kez okundu
Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin'in Şavşat ilçesi sınırları içerisinde yer alan, 1944’te Milli Park unvanını kazanan Karagöl ve Sahara Milli Parkı, Türkiye’deki 40 Milli Park arasında yerini alıyor. Ayrıca Karagöl ve Sahara diye iki ayrı sahadan oluşuyor. Karagöl bölümünde ormanlar, çayırlar ve göl bulunurken. Sahara bölümün de ise yayla turizmi ön plana çıkıyor. Karagöl, Şavşat ilçe merkezinin 45 kilometre kuzeyin de, Sahara yaylası ise ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Aracınız yoksa Şavşat’ın köy minibüsleri ile ulaşım sağlayabilmeniz mümkün.

 

Türkiye'de Karagöl ismiyle anılan birçok yer olsa da,  Karagöl Sahara Milli Parkı'nın en çok ziyaretçi çeken yeri, Karagöl’dür. Artvin'e yakın bölgelerde yaşayan halk, Karagöl'e piknik yapmayı, sevdikleriyle vakit geçirmeyi ve gürültüden uzaklaşmak amacıyla özellikle hafta sonları oldukça tercih ediliyor. Göl kenarında piknik yapılabildiği gibi başka aktiviteler gerçekleştirmek de mümkün. Göl kenarında bulunan kayıklardan kiralayarak, göl içinde keyifli dakikalar geçirmeniz mümkün. Göle bırakılan japon balıklarının göle uyum sağlamasıyla beraber, gölde pek çok japon balığı yaşamaya başlamış. Bu sayede Karagöl'ün berrak sularına baktığınız zaman sazan balıklarının yanı sıra suda yüzen japon balıklarını da görebiliyorsunuz. Ormanlarla çevrili olan Karagöl, ladin ve çamların meydana getirdiği ender bir manzara sahip. Bu güzel manzara eşliğinde temiz havayı içinize çekerek, patikaları kullanarak doğa yürüyüşü yapabilir ve bu doğa harikasının içerisinde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Yalnızçam Dağları üzerinde yer alan Sahara Yaylası ise görünmeye değer güzellikleri bünyesinde taşıyan bir yer. Bölgede ladin ve göknar ağaçları yoğun olarak yer alıyor. Alt bölgelerde ise sarıçam ağaçları orman örtüsüne zenginlik katıyor. Laşet deresi kenarında 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan düzlükler aynı zamanda "Sahara Pancarcı Şenlikleri"nin yapıldığı saha olarak da kullanılıyor. Bu şenliklere ilçe dışında oturan yöre insanları da katılıyor.

Karagöl Sahara Milli Parkı'nda konaklamak için çok fazla seçenek bulunmuyor. Artvin'de veya Şavşat ilçesinde bulunan konaklama bölgelerinde konaklayarak, bölgeye günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz. Ya da Karagölü'ün kıyısında yer alan noktada Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü'ne bağlı bir tesis bulunuyor. Daha çok restoran olarak hizmet veren tesiste, 12 yatak kapasiteli konaklama seçeneği var. Macera yaşamak isteyenler için ise kamp konaklaması yapmak mümkün.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV