banner62

24 Ağustos 2017 Perşembe

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Bolu – Yedigöller Milli Parkı

Doğasıyla insanı içine çeken her mevsim ayı bir güzelliğe sahip olan Yedigöller Bolu’ya 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1965 yılında Milli Park olarak korumaya alınan Yedigöller o günden bu yana güzelliğini koruyor.

09 Eylül 2016 Cuma 10:56
Bu haber 3363 kez okundu
Bolu – Yedigöller Milli Parkı

Doğasıyla insanı içine çeken her mevsim ayı bir güzelliğe sahip olan Yedigöller Bolu’ya 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1965 yılında Milli Park olarak korumaya alınan Yedigöller o günden bu yana güzelliğini koruyor. Kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu yüzeysel ve yer altı akışlarıyla kuzeyden güneye bin 500 metre mesafede sıralanmış 7 gölden oluşuyor.

Ayrıca burada eski çağlardan, Bizans döneminden izlerde görülüyor. Milli Park bünyesinde ki göller ise şu şekilde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 ye ayrılıyor. Bu göllerden en büyüğü ise adından da anlaşılacağı gibi Büyükgöl, göllerin derinlikleri ise yer yer değişiyor en derin yeri 15 metre. Yedigöller Milli Parkı ülkemizin en güzel ve en nadide yerlerinden birisi. Çeşitli bitki türleri ve ağaçlarıyla görenleri büyülemeye devam ediyor. Ayrıca ilk alabalık üretme istasyonu Yedigöller Milli Park’ta kurulmuş. 100’ün üzerinde de kuş türü tespit edilmiş. Bin bir çeşit ağaçlarıyla, bitkileriyle, kuşlarıyla, balıklarıyla, bunun yanı sıra huzur veren göl sularıyla adeta bir cennet havası yaşatıyor. Yedigölleri kuş bakışı izlemek istiyorsanız Kapankaya Manzara Seyir yerine çıkabilirsiniz. Yolunuzun üzerinde bir anıt ağaç bir de üretme istasyonu bulunuyor. Bu istasyonu ziyaret ederek geyikleri görebilirsiniz Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için tam da ideal bir yer huzur dolu. Dileyenler günü birlik piknik yapabilir, gezebilir, sevdikleriyle birlikte yürüyüşler yapabilir. Ayrıca konaklayabileceğiniz tesis ve bungalov tarzı evler bulunuyor.

Doğaseverler için ise kamp yapabileceği kamp alanları mevcut. Sessizliği hissetmek huzuru yaşamak engebeli arazilerde yürümek, yürürken gölleri ve şaleleri görmek istiyorsanız Yedigöller çok doğru bir adres. Nisan ve Kasım ayları arasında kesinlikle uğrayın derim.

  

 

 

 

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV