banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Artvin Mençuna Şelalesi

Doğu Karadeniz’in en büyük Mençuna Şelalesi 90 metre kadar yükseklikte. Taşlara çarpa çarpa süzülerek akar gider.

07 Eylül 2016 Çarşamba 10:38
Bu haber 3294 kez okundu
Artvin Mençuna Şelalesi

Doğu Karadeniz’in en büyük Mençuna Şelalesi 90 metre kadar yükseklikte. Taşlara çarpa çarpa süzülerek akar gider.  İlkbahar’da karların erimesiyle birlikte daha gür, daha coşkulu akmakta olan şelaleyi Nisan ve Mayıs aylarında görmek mümkün. Her yıl Mayıs ayının  son haftasında pazar günleri Geleneksel Mençuna Şelalesi Gezi Etkinliği düzenlenen bu gölgede tulum ve horonlar eşliğinde binlerce insan, bin bir çeşit yeşilin her tonunun var olduğu yürüyüş yolunda büyük bir zevkle adım adım ilerliyorlar. Özellikle bu mevsimde su debisinin yüksek olması, yürüyüş için mevsim uygunluğu mevcut ilginin giderek artmasına sebep oluyor.

Şelalenin altında oluşmuş gölde ise yazın yüzülebiliyorlar, fakat su oldukça soğuk olduğu için göle girmek isteyenler bir kez daha düşünmeli. Gölün hemen altında 10 metre yükseklikteki ikinci şelaleden sonra ise su, vadi içinde bazen yavaş yavaş, bazen de bir o kadar hırçın ve telaşlı yol alarak, 200 metre sonra Kamilet deresine kavuşuyor ve dereyle birlikte uzak diyarlara akıp gidiyor. Mençuna Şelalesi’nin suyunda sadece kırmızı benekli alabalık yaşadığını öğreniyoruz. Ayrıca güneşli bir havada yolunuz düşerse öğleden sonra şelale önünde oluşan gökkuşağını izleyebilirsiniz. Şelalenin etrafında ise sevdiklerinizle birlikte piknik yapabileceğiniz alanlar mevcut. Piknik yapmak istemeyip sadece yürüyüşe gidenler için ise yemek yiyebileceğiniz Mençuna restoran ve konaklama yapabileceğiniz tamamen ahşap evlerden oluşan yöre mimarisine uygun olarak yapılmış Mençuna konaklarında kalabilirsiniz. Yıllardır köylülerce çok bilinen Mençuna Şelalesi 1998 yılında Cengiz Veli Mahmutğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale gelmiş ve bu sayede yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında yerini almayı başarmış.


Mençuna şelalesine gitmek için;  Artvin'in  Arhavi ilçe merkezinden Ortacalar mevkiinden saparak Mençuna şelalesi tabelaları da takip ederek gidilebilirsiniz. Yollar genelde asfalt  yol olup, dere boyunu takip edip 18’ıncı yüzyılda Osmanlı’lar tarafından yapılan Çifte Kemer köprüsünü göreceksiniz. Burada fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin. Ardından aracınızla biraz daha gidip ilk karşılaştığınız çay alım yerinde aracınızı park ettikten sonra, yaya olarak asma köprüden karşıya geçmeniz gerekiyor. 20-30 dakikalık orman içi yürüyüşünüzden sonra akan suyun verdiği huzurla karşı karşıya kalıyorsunuz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV