banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Artvin - Kız Gölü

Artvin’in Şavşat ilçesinde, Gençiyan dağının eteklerinde bulunan Kız Gölü, bir diğer ismiyle Göz Yaşı Gölü hakkında birçok rivayet bulunuyor. Efsaneye göre çoban Ali sürüsünü otlatmak için yaylaya çıkar ve sürüsünü otlatmaya başlar.

09 Eylül 2016 Cuma 10:10
Bu haber 3397 kez okundu
Artvin - Kız Gölü

Artvin’in Şavşat ilçesinde, Gençiyan dağının eteklerinde bulunan Kız Gölü, bir diğer ismiyle Göz Yaşı Gölü hakkında birçok rivayet bulunuyor. Efsaneye göre çoban Ali sürüsünü otlatmak için yaylaya çıkar ve sürüsünü otlatmaya başlar. Tam döneceği zaman koyunlarından biri kaybolmuştur. Koyunu aramaya koyulan çoban Ali, göl kenarına doğru gelir ve bir kayanın üzerine oturmuş güzeller güzeli saçlarını tarayan bir denizkızı görür.

Gözlerine inanamayan çoban Ali denizkızını sessizce izlemeye başlar. Çoban Ali denizkızını izlerken hayal alemine dalar gider. Bunu fark eden deniz kızı birden suyu atlar ve gölün içerisinde kaybolur. Ardından göle yaklaşan çoban Ali bunun hayal mi gerçek mi olduğunu düşünürken kayanın üzerinde tarağı görür ve gerçek olduğunu düşünür. Tarağı alıp evin yolunu tutan çoban Ali, deniz kızına aşık olmuştur. O kadar aşık olmuştur ki adeta aşkından mecnuna dönmüştür. Ne yemek yer, ne uyur, yorgun ve bitkin düşer. Denizkızına olan aşkı çoban Ali hastalanıp yataklara düşürmüştür. Köyün ileri gelenlerinden bir şifacı nene tarağı bulduğu yere bırakmasını söyler. Nenenin dediği yapılır ve çoban Ali hastalıktan kurtulur. Bir diğer rivayete göre de Kız Gölü efsanesi şu şekilde anlatılıyor.      

Çoban Ali denizkızını saçalarını tararken bir kayanın üzerinde görür ve yanına yaklaşır. Bunun üzerine korkan denizkızı göle atlar ve gözden kaybolur. Çoban Ali’de kayanın üzerinde ki tarağı alır ve saklanır. Bunun üzerine denizkızı unuttuğu tarağı almak için geri döner ve tarağını göremez. Çobanın Ali’nin tarağı aldığını anlar ve tarağını geri almak için seslenir. Çoban Ali ise inatla tarağı vermek istemez. Denizkızı ise tekrar göle dalar ve gölün içinden bir taş çıkarır ve Çoban Ali’ye der ki tarağımın karşılığında sana bu taşı veriyorum bu taşı kilerine koy hiçbir zaman bereket eksik olmaz der. Çoban Ali denizkızına tarağı verir ve taşı alır. Taşı kilerine koyar ve sonsuz berekete kavuşur. Çoban Ali olanları köylüye anlatır ve gölün adı Kız Gölü olarak kalır. Zengin bir hikayesi ve doğal güzelliği olan bu göl kesinlikle ziyaret edilmeli.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV