banner62

18 Ağustos 2017 Cuma

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Artvin İşhan Manastırı (Kanlı Kilise)

Yusufeli ilçe merkezine 34 kilometre uzaklıkta olup. Olur-Oltu güzergahı üzerinde ilerlerken sol tarafta yoldan 10 kilometre kadar ilerde İşhan köyü içinde bulunan İşhan Manastırı, 9’uncu yüzyılın ilk yarısında yapılmış kilise ile şapelden oluşuyor. 951 tarihli el yazmasına göre Kilise; Rahip Khandza’nın yeğeni ve öğrencisi Rahip Seba tarafından, Kral Andernese’nin desteği ve maddi katkısı ile yaptırılmış.

09 Eylül 2016 Cuma 10:28
Bu haber 3462 kez okundu
Artvin İşhan Manastırı (Kanlı Kilise)

Yusufeli ilçe merkezine 34 kilometre uzaklıkta olup. Olur-Oltu güzergahı üzerinde ilerlerken sol tarafta yoldan 10 kilometre kadar ilerde İşhan köyü içinde bulunan İşhan Manastırı,  9’uncu yüzyılın ilk yarısında yapılmış kilise ile şapelden oluşuyor. 951 tarihli el yazmasına göre Kilise; Rahip Khandza’nın yeğeni ve öğrencisi Rahip Seba tarafından, Kral Andernese’nin desteği ve maddi katkısı ile yaptırılmış. Manastırın yapımına 955 yılında Gürcü Kralı David zamanında başlanmış, 1027 yılında Bagratlı Kralı Magistros tarafından bitirilmiştir. Kilisenin içi 966 yılında duvar resimleri ile bezenmiştir. Günümüzde sadece kubbe ve güney haç kolundaki resimler kalmıştır. Kubbenin ortasında haçın göğe yükselişi sahnesi yer alır. Kilisenin düzgün kesme taşlardan örülen dış duvarları, kör kemer dizileri ve aralarındaki derin nişlerle hareketlendirilmiş. Kilise de bezeme amacıyla toplam 22 değişik geometrik ve bitkisel motif kullanılmış. Kilisenin batı hac kolu güney duvarındaki pencerenin altında aslan ile ejderin mücadelesini gösteren bir kabartma bulunuyor. Manastır piskoposluk makamı olarak da kullanılmış ve bu görevini 16’ıncı yüzyıla kadar devam ettirmiş. Osmanlılar Artvin ve çevresini ele geçirdikten sonra manastırın batıya bakan tarafı camiye dönüştürülmüş ve bu sayede yapının harap olması da engellenmiş. Cami olarak ibadete açık konumda olması ise 1983 yılına kadar devam etmiş. Şu anda kilise bölümü de cami bölümü de kullanılmamaktadır.

İşhan kilisesinin bir diğer adının da Kanlı kilise olması dikkatleri üzerinde topluyor. Rivayete göre Selçuklu kale beylerinden birinin kızı güzeller güzeli Elen   uğruna nice yiğit delikanlıların ölmesidir. Elen ile evlenmek isteyenler, 2 kilometre uzaklıktan oklarını kilisenin üzerinden geçirmeye çalışacaklar. Kilisenin üzerinden geçmediği takdirde ok nereye düşerse, düştüğü yerde öldürülüp oraya gömülürler. Güzeller güzeli Elen ile evlenme hayali birçok delikanlıyı bu yarışa çeker. Ne yazık ki oklarının düştüğü yerde öldürülürler. Gençler arasından yağız bir delikanlı, bir Türk genci olan Şerif Bey’in attığı ok tam kilisenin üstüne düşer fakat heyecanla atını hızlı koşturup, bir ağaca çarpıp ölür. Şerif Bey'in gömüldüğü yere Ramazan ayının 27’ıncı gecesi ışık düştüğü söylentileri köylüler arasında döner durur. Bu olaydan sonra Elen kilisenin onarımında görev yapan Yahudi bir ustaya âşık olur. Ancak Yahudi usta da, kilisenin onarımı sırasında üzerine düşen bir taşın altında kalarak can verir. İşte tüm bu olaylar, tarihi İşhan Kilisesi'nin "Kanlı Kilise" olarak anılmasına neden olur.

Bu hikayesiyle ve mimarisiyle dikkatleri çeken Manastır her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendisine çekiyor. Turistler köyün ekonomisine katkıda bulunduğu gibi, aynı zamanda köyün ve yörenin tanıtımı için de oldukça iyi bir fırsat sağlamış oluyor. Artvin’e yolunuz düşerse bu tarihi görmeden gitmeyin.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV