banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Amasya – Kral Kaya Mezarları

Amasya’nın merkezinde Harşena Dağı’nın güney eteklerinde, kalker kayalara oyularak yapılmış irili ufaklı Kral Kaya Mezarları bulunuyor.

06 Eylül 2016 Salı 11:07
Bu haber 3313 kez okundu
Amasya – Kral Kaya Mezarları
Amasya’nın merkezinde Harşena Dağı’nın güney eteklerinde, kalker kayalara oyularak yapılmış irili ufaklı Kral Kaya Mezarları bulunuyor. Kral Kaya Mezarları, Helenistik dönemde Amasya’yı başkent olarak kullanan Pontus Kralına ait. Yeşilırmak Vadisi boyunca 21 mezar olduğu, bazı kaynaklarda ise 23 mezar olduğu biliniyor. Bunlardan birkaç tanesi günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.


Kaya Mezarlarının içlerinden çok arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekiyor. Hatta geçitlerin nehre kadar uzandığı söyleniyor. Kalker kayalara oyularak yapılan bu mezarlar yapı ve büyüklükleri bakımından kente hakim bir nokta da ve şehri kuş bakışı gözetliyorlar. Kral kaya mezarlarının en büyüğü batı yönünde ki en son mezar. Yüksekliği 15 metre olan mezarın genişliği 8 metre, derinliği ise 6 metre. Bu mezarların 3 tanesi yan yana olduğundan dolayı Üçlü Kral mezarı olarak da adlandırılıyor. Mezarlıkların etrafı geniş biçimde boş bırakılmış. Sebebi ise define avcılarından uzak tutulmaya çalışılması. Kral Kaya Mezarları bazı dönemlerde hapishane ve cezalandırma mekanı olarak da kullanılmış.

Şuan ise turizm cazibesi olan Kral Kaya Mezarları binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Krallar adına yapılmış olan Kral Kaya Mezarları, Krallar Vadisi olarak da biliniyor. Merkezden rahatlıkla görebildiğiniz Kral Kaya Mezarları’na yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Mezarlara ulaşmak için patika yolu ve merdivenleri kullanıyorsunuz. Merdivenler o kadar çok kaygan ki siz siz olun kaymayan ayakkabı giyin yoksa çok zorlanırsınız. Sonunda mezarlara varıyorsunuz. Mezarların içi çok gözükmüyor fakat eşsiz bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Amasya sanki ayaklarınızın altında duruyor ve bu keyfin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV