banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Amasya Kalesi nerede, nasıl gidilir

Amasya kalesi, Yeşil Irmak’ın kuzeyinde bulunan Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerinde tüm ihtişamıyla şehri gözetliyor.

06 Eylül 2016 Salı 11:02
Bu haber 3226 kez okundu
Amasya Kalesi nerede, nasıl gidilir

Amasya kalesi,  Yeşil Irmak’ın kuzeyinde bulunan Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerinde tüm ihtişamıyla şehri gözetliyor. Harşena Kalesi adıyla da bilinen Amasya Kalesi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Romalılar, Persler, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde saldırıya uğrayan Amasya Kalesi, oldukça zarar görmüş.

Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde saldırıya uğrayan Amasya Kalesi, yüzyıllar içinde yıkılmış ve her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Yıkılmaya yüz tutan kale 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesiyle birlikte önemli oranda onarım görmüştür. Amasya Kalesi 18’ıncı yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir. Kale, İçeri Şehir, Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olarak üç bölümden oluşuyor. Cilanbolu denilen ve kalenin orta yerinde 150 basamakla aşağıya inilen 8 metre çapında dehliz bulunuyor. Kale de sarnıçlar, su depoları, Osmanlı dönemine ait hamam kalıntıları, kayaya oyulmuş Pontus Kral Mezarları bulunuyor. Kalenin sur duvarlarının çoğunluğu halen dimdik ayakta. Kaleye araba çıkmıyor. Bu nedenle spor ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Kalenin aşağısında hediyelikler satan küçücük dükkanlar bulunuyor.

Burada sevdiklerinize hatıra kalabilecek hediyelikler alabilirsiniz. Ve yürüyüşe hazırlıklı olun çünkü baya bir yol kat edeceksiniz. Yanınıza da su ve bir hırka almayı ihmal etmeyin. Zirveye ulaştıkça hava soğumaya ve rüzgar kendini daha fazla göstermeye başlıyor. Sonun da zirveye ulaşarak kuş bakışı izleyebileceğiniz Amasya ile karşı karşı kalıyorsunuz. Amasya’nın tam ortasında şehri ikiye bölen yeşil ırmak akıp gidiyor. Tren sesleri geliyor aşağıdan ve kuş sesleri eşliğinde Amasya’nın güzelliğine dalıp gidiyorsunuz. Bu güzellikte tam da zirvedeyken fotoğraf çekilmeyi unutmayın derim.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV