banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Amasya Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı, Amasya merkezde Hatuniye Mahallesin de Yeşilırmak’ın hemen kenarında sur duvarlarının üzerinde ahenkle etrafı izliyor.

06 Eylül 2016 Salı 10:59
Bu haber 3233 kez okundu
Amasya Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı, Amasya merkezde Hatuniye Mahallesin de Yeşilırmak’ın hemen kenarında sur duvarlarının üzerinde ahenkle etrafı izliyor. 1865 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılmış. Konak ismini ise, konakta uzun yıllar yaşayan Hazeran Hanımdan almış. Konak Osmanlı mimarisinin en zarif sivil mimari örneklerinden birisidir.

Safranbolu ve Kastamonu evleriyle benzerlik gösteren konak bodrum dahil 3 katlıdır. Avlusu bulunan konak Yeşilırmak’ı izliyor. Haremlik, Selamlık, Hayat, olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Zamanın da bodrum katı ahır olarak kullanılmış şimdi ise Güzel Sanatlar Fakültesi, yaptığı faaliyetleri sergiliyor. Ahşap kalaslarla bindirme tekniği kullanılarak, 5 adet ahşap direkle Yeşilırmak yönünde dışa taşırılmış. Böylece kullanım alanı artmıştır. Konağın planın da simetrik bir görünüm hakim ve beyaz olması insana huzur veriyor. Konakta fazlasıyla oda bulunuyor. Dört kösede birer oda ve odaların arasında orta sofanın uzantıları yer alıyor. Bu odalar; baş oda, yatak odası, çeyiz odası, hizmetçi odası, keçeli odası ve yemek odası olarak bir çok bölüme ayrılıyor.

Konağın restorasyon uygulamaları ise 1979 yılında başlamış ve 1983 yılında tamamlanarak 1984 yılında etnografik eserlerin sergilendiği ‘Müze Ev’ olarak hizmete açılmıştır. Depremlerde hasar yaşayan Hazeranlar Konağı,  tekrar restorasyon ve tamir görür. 12 haziran 2001 tarihinde tamamlanarak yeni teşhir düzeni ile Hazeranlar Konağı ‘Müze Ev’ olarak yeniden ziyarete açılmıştır. O günden bu güne binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Hazeranlar Konağı, Amasya’ya gelmişken görülmesi gereken yerler arasında yerini alıyor.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV