banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Amasya – Ferhat İle Şirin

Ferhat, nakkaşlık yapan saraylar süsleyen yiğit bir delikanlıdır.

06 Eylül 2016 Salı 10:44
Bu haber 3333 kez okundu
Amasya – Ferhat İle Şirin

Ferhat, nakkaşlık yapan saraylar süsleyen yiğit bir delikanlıdır. Bunun üzerinde Mehmene Banu hatun Ferhat’ın iyi bir nakkaş olduğunu öğrenir ve köşküne çağırır.  Mehmene Banu görür görmez Ferhat’a tutulur. Ferhat ise Mehmene Banu Hatun’un güzeller güzeli kız kardeşi Şirin’e aşık olur. Şirin de Ferhat’a sevdalanır ve olaylar gelişmeye başlar. Ferhat, o kadar aşıktır ki sarayları süslerken fırçasından dökülen zarafetin Şirin’e olan duygularının ifadesi olduğu söylenir.

Mehmene Banu, Ferhat ile Şirin’in evlenmesine karşı çıkar.  Ferhat’ta bir gezi sırasında Amasya kentinin hükümdarı Hürmüz Şah ile tanışır. Hürmüz Şah, Ferhat’ın başına gelenleri dinleyince Ferhat’ı yanına alır. Hürmüz Şah, Ferhat için Şirin2i Mehmene Banu’dan ister. Mehmene Banu karşı çıkınca iki hükümdar birbirlerine savaş açarlar. Olacak var ya savaş sırasında Hürmüz Şah’ın oğlu Şirin’e aşık olur. Savaş sonunda yenilen Mehmene ise her şeyi bırakarak kaçar. Hürmüz Şah, oğlunun aşık olduğunu öğrenir ve Ferhat’a yapamayacağı bir iş verir bu işi başarması koşuluyla Şirin’e kavuşabileceğini söyler.  Ferhat bir dağı delecek ve kente oradan su getirecektir.  Ferhat bir heves bir heyecan ile işe koyulur. İşi başaracağını anlayan Hürmüz Şah, Ferhat’ın yanına yaşlı bir kadın yollar ve Şirin’in öldüğünü söyler.

Bunu duyan Ferhat o an ne yapacağını bilemez. Ölüm haberine dayanamayan Ferhat dağları deldiği gürzünü canına kıymak amacıyla havaya fırlatır ve başına düşen gürzün altında kalarak canına kıyar. Ferhat’ın ölüm haberini alan Şirin, Ferhat’ın olduğu dağa koşar ve ölü olduğunu görünce kendini dağdan atar. İki sevdalıyı yan yana gömerler. Bir söylentiye göre Ferhat ile Şirin’in mezarında bahar ayında Ferhat2ın üzerinde kırmızı gül Şirin’in üzerinde beyaz gül bitermiş. Bu güzel iki gülün arasında ise bir diken bitermiş. Bu diken kimine göre Mehmene Banu, kimine göre ise haberi getiren yaşlı kadınmış. Bu aşk dolu hikayenin üzerine Amasya Belediyesi tarafından Ferhat ile Şirin müzesi ve çevre düzenlemesi yaptırarak bu büyük aşkı yıllardır yaşatıyorlar. Tarihi Ferhat Su Kanalı Amasya Erzincan ana yol üzerinde bulunuyor. Amasya’ya gelip de Ferhat Su Kanalı’nı görmeden gitmek olmaz. Gidin ki bu aşkı sizde yaşayın.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV