banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Amasya Beyazıt Külliyesi

Amasya’da Yeşilırmak kıyısında bulunan İkinci Beyazıt Külliyesi, Osmanlı Padişahı II. Bayezid saltanatın kendisine nasip olmasından sonra Amasya’ya armağan olarak külliyeyi yaptırmıştır.

07 Eylül 2016 Çarşamba 10:32
Bu haber 3180 kez okundu
Amasya Beyazıt Külliyesi

Amasya’da Yeşilırmak kıyısında bulunan İkinci Beyazıt Külliyesi, Osmanlı Padişahı II. Bayezid saltanatın kendisine nasip olmasından sonra Amasya’ya armağan olarak külliyeyi yaptırmıştır.  Giriş kapısı üstünde ve iki yan duvarlarında yer alan Ali Bin Mezid imzali kitabeye göre külliye 1486 yılında tamamlanmıştır. Külliyenin toplam altı kapısı bulunuyor. Külliyenin ortasında cami, sağında medrese, solunda imaret ve tabhane bulunuyor.

Külliyenin kuzey tarafı tamamen ırmağa bakıyor. Taşan ırmaktan her seferinde ağır darbeler alan külliye birçok kez restore edilmiştir. Bahçesinde ise 400- 500 yıllık görselliğiyle büyüleyen anıt ağaçlar bulunuyor. Yılların izlerini gövdelerinde taşıyorlar. Camiye kuş bakışı bakıldığında Osmanlı Mimarisinin ilk izlerine andırıyor. Mihrap, Minber ve Taç kapısı, beyaz mermerden yapılmış. Ahşap sanatın incelikleri, oymalar işlemeler sanki nakış gibi işlenmiş camiye. Caminin doğusunda bulunan İmaret ise L plan şeklinde tasarlanmış. Zamanında erzak saklama yeri olarak kullanılan yer şimdi ise Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Aşevi olarak hizmet ediyor.

Orta yerde ise bir şadırvan bulunuyor. Adeta Anadolu’nun izlerini taşıyor. Külliyenin bir parçası olan merde ise caminin hemen batısın da bulunuyor. On sekiz bölümden oluşan klasik medrese planına sahip. Şuan ise kütüphane olarak hizmet vermeye devam ediyor. caminin güneydoğusunda ise Şehzade Osman’ın türbesi bulunuyor. Türbe kare planlı ve kubbe örtülüdür. Sultan II. Beyazıt’ın oğullarından Amasya Valisi Şehzade Ahmet’in 1513 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından öldürtülen oğlu Şehzade Osman’a ait olduğu biliniyor. Amasya’ya yolunuz düştüğünde böylesine güzel tarihi bir yeri gezmeden gitmek olmaz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV