banner62

24 Eylül 2017 Pazar

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

Akkayalar Travertenleri | Bolu

Bolu merkeze 10 kilometre uzaklıkta Bolu’nun ilçesi Mudurnu yolu üzerinde Çepni köyünde bulunan Akkaya Travertenleri, Pamukkale Travertenler, kadar ünlü olmasa da bu sıralar doğal güzelliğiyle oldukça popüler.

20 Eylül 2016 Salı 09:54
Bu haber 3400 kez okundu
Akkayalar Travertenleri | Bolu

Bolu merkeze 10 kilometre uzaklıkta Bolu’nun ilçesi Mudurnu yolu üzerinde Çepni köyünde bulunan Akkaya Travertenleri, Pamukkale Travertenler, kadar ünlü olmasa da bu sıralar doğal güzelliğiyle oldukça popüler. Batı Karadeniz bölgesinde tek olma özelliğine sahip, 250 metre uzunluğunda ki Akkayalar Travertenleri, doğal yapısını koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış.

Travertenlerden çıkan su, yaklaşık 20 derece sıcaklıkta, karbonik asit bakımından oldukça zengin bir su. Taraçalı bir yüzeyden suyun akması ve içindeki karbon gazının uçması ile birlikte kireç açığa çıkarak, travertenler bu şekilde oluşmuş. Yemyeşil doğa ile iç içe olan Akkaya Travertenleri, olağan üstü bir manzaraya sahip. Yoldan arabalarıyla geçenler bu güzelliği merak edip uğramadan, bakmadan geçemiyorlar. Akaya Travertenleri’nin üst bölümünde küçük bir gölet bulunuyor. Dileyenler bu gölete girebiliyorlar. Dileyenler ise çeşmesinden akan sodayı içebiliyorlar. Sodanın birçok cilt hastalığına da iyi geldiği de söyleniyor. Travertenlere giriş ise 2 TL. Akkayalar Travertenlerinin etrafı ise tesisleşme aşamasında.

Burada sevdiklerinizle birlikte piknik yapıp güzel vakit geçirebiliriniz hem de dinlenip şehrin gürültüsünden,stresinden uzaklaşmış olursunuz. Yalnız hafta sonları değil de hafta içi gitmeyi tercih edin derim. Çünkü hafta sonları aşırı kalabalık oluyor. Yanınızda da bol bol şişe götürmeyi de unutmayın. Şişelere soda dolduracaksınız. Gelemeyen arkadaşlarınıza, akrabalarınıza, doldurduğunuz sodaları ikram edebilirsiniz. Gitmişken de bol bol fotoğraf çekilmeyi unutmayın. Ayrıca gölete girmeyi düşünüyorsanız yanınıza yedek kıyafetler almayı da ihmal etmeyin.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV