banner62

24 Ağustos 2017 Perşembe

Valilik Uyardı Bunu Yapanlara Dikkat !!!

İş Yeri Hemşireliği Sertifika Programı

Hemşirelik sertifikası programı ve hemşirelik işi ile ilgili bilmeniz gerekenlerin hepsi bu yazımızda...

08 Kasım 2013 Cuma 15:49
Bu haber 5244 kez okundu
İş Yeri Hemşireliği Sertifika Programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işyeri hemşirelerinin eğitimlerini, görev ve sorumluluklarını ortaya koyduğu yönetmeliği Temmuz 2013'te açıkladı. Buna göre işyeri hemşiresi olabilmek için öncelikle hemşirelik mezunu olmak ya da sağlık memuru diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Bu özelliklere sahip adaylar, işyeri hemşireliği sertifika programı eğitimi almalı ve ardından bakanlığın düzenlediği sınava katılarak başarı elde etmelidirler. Ancak ondan sonra işyeri hemşireliği sertifikalarını elde edebileceklerdir.

İşyeri hemşireliği eğitimi bakanlık tarafından 90 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitimin yalnızca yarısı uzaktan eğitim olabilmektedir. Diğer yarısı, bakanlığın izin verdiği eğitim kurumlarında bizzat örgün eğitim olarak alınmalıdır. İşyeri hemşiresi sertifika programı, içerik olarak işyeri hemşirelerinin görev ve yükümlülüklerine dair bilgiler içerir.

İşyeri hemşireliği sertifika programları, çalışan hemşireleri de göz önünde bulundurarak çeşitli farklı saatlere sahip olabiliyorç örneğin haftasonu grupları ya da haftaiçi akşam saatlerinde düzenlenen gruplarla bu eğitimi almak mümkün olabiliyor. Bu da işyeri hemşireliği eğitimini kolaylaştıran bir seçenek olarak görülmektedir.

İşyeri hemşireliği sertifika programı ile temelde işyeri hemşirelerinin karşılaşabilecekleri tehlike ve risklere karşı bilinçlendirilmeleri hedeflenmektedir. İşyerleri, çeşitli risklerle doludur ve bu işyerlerinde görev alan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi gibi ekipler bu riskleri analiz edip görmeli ve her zaman koordinasyon halinde bulunmalıdırlar.

İşyeri hemşireleri, aldıkları sertifika eğitiminde işyeri hekimi ile bir ekip halinde çalışmayı, işçilerin sağlık kayıtlarını tutmayı, işçilerin psikolojik durumlarını takip etmeyi ve gerekli durumlarda işçileri hastaneye sevk etmeyi öğreniyorlar. Bu eğitim, zaten temel hemşirelik bilgisine sahip hemşirelere, çalıştıkları “tehlikeli” ya da “çok tehlikeli” işyeri sıfatındaki işyerlerinde maksimum işçi sağlığı için yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri anlatıyor.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

?TEDES Hakkında ne Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
KARİKATÜR
ARŞİV