Subay alımı başvuru şartları neler?

Subay alımı başvuru şartları neler?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Subay ve astsubay alımı başvurularının nasıl yapılacağı konusu her zaman gündemde olan bir araştırma içerir. Adaylar internet ortamında bu konuyu en ince detayına kadar öğrenmek için  sorgulamalarını sürdürürler. Subay ve astsubay alımı için kriterleri merak eden vatandaşlar başvuru şartlarını araştırıyorlar. eki, subay alımı başvurusu nasıl yapılır? Subay alımı başvuru şartları nelerdir?

Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ve astsubay alımlarındaki şartları 4 kategoriye ayırmış bulunmaktadır. Genel şartlar,  öğrenim ile ilgili gerçekleştirilmesi gereken şartlar, sağlık ile ilgili şartlar ve özel şartlar olarak belirlenen kriterler ağır olsa da adayların omuzlarına yüklenecek kutsal görev için değer olduğu da gözler önüne seriliyor.

Genel Şartlar

Başta Türk Vatandaşlığı aranan subay ve astsubay alımı genel şartlarında adli sicil kaydı ve askeri okullardan herhangi bir nedenle çıkmış veya çıkarılmamış olmamak sorgulanmakta. Sosyal yaşam içinde herhangi bir bay veya bayan ile nikahsız yaşamamak şart da oldukça önem taşıyor. Adayların, Daha önceki çalışma hayatında disiplinsizlik ile ilgili herhangi bir ceza almaması, askerlikle ilgili de yoklama kaçağı olmaması gerekiyor.

Öğrenim Şartları

Öğrenim ile ilgili şartların başında ise en az iki süreli yüksekokul veya fakülte mezunu olma, herhangi bir bakanlık veya kuruluşa karşı mecburi hizmeti bulunmaması önem taşıyor. Yaşla ilgili şartlarda ise, 2 yıl süreli yüksek öğrenim mezunu olanlar için 25 ya sınır kabul edilirken, 4 yıllık ve daha uzun süreli üniversite mezunları için 27 yaş kriteri bulunmakta.

Sağlık Şartları

Sağlık ile ilgili şartlarda fiziki yeterlilik sınavlarını başarıyla geçen adaylar, Sağlık Kurulu raporu vermeye yetkin sağlık kuruluşlarından “Muvazzaf Astsubay olur” kararlı raporu almak üzere hastaneye sevk edilirler. Özel Kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran ve başarılı olan adaylar için hastanelerden “Komando olur, Paraşütle atlar” kararlı rapor almaları, Deniz astsubay olmak üzere başvuran adaylardan ise “SAT, SAS veya 1.sınıf dalgıç olur” ibareli rapor almaları istenir. Deniz astsubay adayları aynı zamanda iyi derecede yüzme bilmesi gerekmektedir.

Özel Şartlar

Astsubay ve subay adaylarının KPSS’den en az 60 almak zorundadır.  Daha önce Silahlı Kuvvetlerde uzman erbaş, sözleşmeli er olarak görev almamış olmak ve ilişiği kesilmemiş olmak da önem taşıyor.    Yedek subay olarak askerlik hizmetini yapanlar veya yapmakta olanların bu görevlerinde aldıkları sicil notları da önem taiıyor. Tam sicil notunuzun yüzde 85 veya üstünde olması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir