Sosyal Sorumluluk Nedir?

Sosyal Sorumluluk Nedir?

Sosyal sorumluluk toplum duyarlılığı, toplum sorunlarına birey ya da topluluk olarak çözüm üretmek  demektir. Birey ya da topluluk olarak sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel sorunlara ve ihtiyaçlara yönelik duyarlı olmak, etik davranmak sosyal sorumluluğun bilincini oluşturur.

Sosyal sorumlulukta ki en önemli amaç, toplumsal fayda göreceği işleri amaç edinmektir.  Kişisel çıkarları bir kenara bırakarak toplumun sorun ve ihtiyaçlarına yönelmek sosyal sorumluluk gerekliliklerindendir.  Sosyal sorumlulukta herhangi bir kar amacı güdülmemesi siivil toplum örgütleri veya sosyal sorumluluk projelerine duyarlı sponsor firma ve kuruluşlar ile hayata geçirilmektedir. Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde bireylerde, farkındalıkların arttırılması önceliklidir.  Fedakarlıktan empatiye, hayırseverlik duygularından yaşam felsefesine kadar yaratılabilecek çok fazla farkındalık sosyal sorumluluk projeleri ile hayata geçer.

Aile İçi Şiddete Son

Günümüzde olduğu gibi 2004 yılında da aile içi şiddet yoğun olarak gündemdeydi. Bu duruma bir farkındalık yaratmak isteyen Hürriyet Gazetesi 2004 yılında “Aile içi şiddete son” projesini başlattı. Proje ile aile içi şiddet hakkında eğitmek ve bu duruma son vermek üzere geliştirilmişti. Projenin hayata geçtiği dönemlerde günümüzde olduğu gibi belirli yaptırımlar yokken proje sayesinde duyarlılık ve yaptırımlar arttırıldı.

Meslek Lisesi, Memleket Meselesi

Koç grubu tarafından hayata geçirilen bir başka sosyal sorumluluk projesi de “Meslek Lisesi, Memleket meselesi”  sloganıyla meslek liselerinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek üzere yapılmıştır. Ve bu sayede meslek lisesinde okuyan binlerce gence burs ve staj olanakları sağlanmıştır. Sağlanmaya da devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir