Kadınlarla İlgili Sivil Toplum Kuruluşları

Kadınlarla İlgili Sivil Toplum Kuruluşları

Türkiye’de kadın hakları ihlallerinin yanı sıra kadına yönelik şiddet konusunda yapılan çalışmalar özellikle son 10 yıl içinde sivil toplum örgütlerinin daha fazla çalışmasını gerektirdi.  Kurulan her sivil toplum kuruluşu kadının daha iyi yaşam şartlarına kavuşmasını, eşitlik hakkını kullanmasını, şiddet görmemesini sağlamaya çalışsa da kadın cinayetlerinde son 10 yılın bilançosu hiç de iç açıcı değil.  İşte kadına ve yaşadığı sorunları çözmek, destek olmak üzere kurulmuş sivil toplum kuruluşlarından bazıları;

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği

Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Kadının İnsan Hakları ve Çözümler Derneği ,  Türkiye’de eşitlikçi,demokrat,  barışçı bir toplum düzenini oluşturabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV)

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 1986 yılında kuruldu. Kadınların yaşam kalitelerini emeklerinin karşılığı ekonomik destek programlarıyla arttırmayı hedeflemektedir.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER)

KA.DER, kadın haklarını konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarından biridir. Kadınların seçme ve seçilme hakkını savunan, kadın- erkek eşitliği konusunda çalışmalar sürdürmektedir. KA.DER demokrasinin herkesin hakkı olduğunu ve  kadınların ikinci plana atılmaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, aile içi şiddet yaşayan kadınların desteklendiği bir vakıftır. Şiddet ile karşı karşıya kalan kadınlara yeni yaşam şartları sağlamak, yeni hayatlarını kurarlarken destek olmak yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla kurulmuştur.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV)

KADAV; kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir başka sivil toplum kuruluşudur. Kadınlar için şiddetten kurtulmanın başka bir yoludur. Kadın emeğini değerlendirmeye yönelik bir çok projesini hayata geçiren KADAV,  Sınır tanımayan kadınlar (göçmen kadınlarla dayanışma,2012) ağı, Kadın ve LGBTİ mahpuslarla dayanışma çalışmalarını da sürdürmektedir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına şiddetle başlayan ardından cinayete kadar varan sonuçları engellemek üzere çalışan bir kuruluştur. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu her tür kadın hakkı ihlaline karşı da mücadelesini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir