Catherine Blanchett kimdir?

Catherine Blanchett kimdir?

Doğum Tarihi: 14 Mayıs 1969

Doğum Yeri: Avustralya / Melbourne, Victoria

Cate Blanchett, 14 Mayıs 1969’da Avustralya’nın Melbourne, Victoria şehrinde  doğdu. Avustralyalı bir öğretmen ve emlak geliştiricisi olan June (Gamble) ve aslen Teksaslı bir Amerikan reklam yöneticisi olan Robert DeWitt Blanchett Jr. ‘ın kızı olarak dünyaya gelmiştir.  Bir erkek kardeşi ve bir de kız kardeşi bulunmaktadır.  Cate, 10 yaşında iken , 40 yaşındaki babası ani bir kalp krizinden öldü. Annesi asla yeniden evlenmedi ve büyükannesi annesine yardım etmek için yanlarına taşındı. Cate, 1992’de Avustralya Ulusal Dramatik Sanatlar Enstitüsü’nden mezun oldu ve bir yıldan kısa bir süre içinde hem eleştirel hem de popüler beğeni topladı.

NIDA’dan mezun olduktan sonra, Sydney Tiyatro Şirketi’nin Caryl Churchill’in “Top Girls” adlı yapımına katıldı. Daha sonra Tim Daly’nin “Kafka Dances” filmindeki Felice Bauer’ı oynadı ve performansıyla Sydney Theatre Critics Circle’dan 1993 Newcomer Ödülü’nü kazandı. .

Oradan, Blanchett, aynı zamanda Sydney Tiyatro Şirketi için de David Mamet’in kurucu polemik “Oleanna” filminde Carol rolüne geçti ve o yılın ikinci ödülü olan Rosemont En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Daha sonra, ABC Televizyonu’nun ilk kez drama Heartland’da (1994) rol aldı ve yine önemli beğeni topladı.

İlk filmi, Cennet Yolu’dur. (1997) Aynı zamanda 1997’de yazar Andrew Upton ile evlendi. Kraliçe Elizabeth’in (1998) başrol oyuncusu olan Cate Blanchet bu rolüyle en iyi kadın oyuncu Altın Küre de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Haydut (2001), Çok özel haber (2001), Charlotte Gray (2001) ve Elf Queen Galadriel’ olarak “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinde rol aldı. Bu arada iki oğlu oldu.  Ayrıca, 2004’te Martin Scorsese’nin “Avator” (2004) adlı filminde aktris Catherine Hepburn’u oynadı ve bunun için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü aldı. İki yıl sonra, “Bir Skandal Üzerine Notlar” (2006) ‘da reşit olmayan bir öğrenciyle ilişkisi olan bir öğretmen rolüyle  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olarak Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. 2007 yılında “Elizabeth: The Golden Age” (2007) adlı filmde rol aldı. En iyi kadın oyuncu olarak Oscar adaylığını kazandı.  Aynı yıl, başka bir Oscar için aday gösterildi ve Bob Dylan’ı “I’m Not There” (2007) adlı filmde oynadığı için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçildi. 2008 yılında üçüncü çocuğu dünyaya geldi.  O ve kocası, Sydney Theatre Company’nin sanat yönetmenleri oldu ve Avustralya’da üç oğlunu yetiştirmek için daha fazla zaman harcamayı seçti. Avustralya’daki hayatı nedeniyle film çalışması dağınık oldu, Yönetmen Woody Allen onu Mavi Yasemin (2013)  rolüyle  Oscar’a gitmesini sağladı. Çoğu aktris kırk yaşlarında kariyerinde yavaşlarken, Blanchett, Manifesto’da (2015) 13 farklı karakter oynadı ve herkesi bir kez daha kendine hayran bıraktı.  Ayrıca 2017 yılında, doğduğu ülke Avustralya’da şeref ödülü ile ödüllendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir