Taze Sebze ve Meyve Tüketiminin Sağlık Açısından Önemi

Taze Sebze ve Meyve Tüketiminin Sağlık Açısından Önemi

Günümüzde dengeli beslenmenin anahtarı sebze ve meyvelerin vücuda sağladığı enerjileri ve yararlarını iyi bilmekten geçmektedir.

Taze sebze ve meyve tüketim neden önemli?

Sebze ve meyveler insan vücuduna günlük enerji, yağ ve protein, lif gibi gereksinmelerine katkıda bulunurlar. İçerdikleri vitamin, kalsiyum, demir, potasyum, folik asit gibi maddeler, vücuttan bazı zararlı maddelerin atılmasına yardım eder. Sebze ve meyve tüketimi  ile vücudumuzun ihtiyacı olan hücrelerin yenilenmesi, dokuların onarımı, göz, diş ve deri sağlığının korunması, kan yapıcı özellikleri, gelişebilecek hastalıkları önleme de oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

Meyvelerin vücudumuza etkileri

Meyve suları günlük enerji gereksiniminize yarar sağlar. Meyve sularının genellikle asidik olması ve sürekli tüketimi diş sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kurutulmuş meyve tüketmek de diş çürüğüne sebebiyet verebilir. Bu yüzden tüketimleri sınırlandırılması gerekir. Şeker ilavesi yapılan meyve suları yarardan çok zarar da verebilir. En sağlıklısı günde bir bardak sıkılmış taze meyve suyu enerjinizi yükseltmek adına yarar sağlayacaktır.

Vücudumuza Sebzelerin Yararları

Taze sebze ve meyve tüketim miktarları günde en az 6 porsiyon olmalıdır. Bir insanın yaklaşık günde 400 gr taze sebze ve meyve tüketmesi,  eşit dağılım ile yani 3 porsiyonu sebze, 3 porsiyonu meyve olarak gerçekleşmelidir. Pişmiş sebzelerin bir tabak olarak hesaplandığında 150 grama denk gelmektedir bu da ortalama 450 – 500 gram sebze tüketimine eş değerdir. 3 porsiyon meyve de yine tüketim miktarı olarak 450 – 500 gram olarak hesaplanmaktadır. Bu da gün boyu hem vitamin açısından hem de enerji açısından sizi zinde tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir