Sulu Sebze Yemekleri

Sulu Sebze Yemekleri

Sulu sebze yemekleri tarzındaki yiyecekler, çorbalar, yemekler hem midemiz tarafından öğütülmesi daha kolay olduğundan hem de sindirilmesi de aynı ölçüde kolaylaştığından bizi fazla rahatsız etmeyecek besin kaynaklarıdır. Sulu sebze yemekleri tüketmeyi organlarımız için bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Maddi gücünüz ne olursa olsun fast food tüketmek yerine günde yarım porsiyonda olsa sulu sebze yemekleri tüketilmesi gerekir.  Bunu gerçekleştiremiyorsanız iki günde bir mutlaka sulu sebze yemeği tüketmeniz sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Sulu sebze yemekleri vücudumuza yararları nelerdir?

Rush Üniversitesi uzmanlarının her gün sebze yemeği tüketenler üzerinde yapılan araştırmasında beyin ve hafıza ile ilgili kayıp hızının hiç tüketmeyenlere oranla  11 seneye denk gelen bir fark olduğu ortaya çıktı. Kısacası sulu sebze yemeği tüketmek 11 sene daha fazla koruyucu olduğu ispatlandı. .

Nöroloji  isimli dergide yayınlanan araştırma raporlarında ortalama yaşları 81 olan ve bunama belirtileri göstermeyen Memory and Aging Project (MAP) kapsamındaki 960 kişi 5 yıl boyunca takip edildi.  Bazı gıdaları ne kadar yedikleriyle ilgili bir anket formu dolduran deneklere her yıl hafıza ve beyin fonksiyonlarına yönelik testler yapıldı. Bu kişiler tükettikleri ıspanak, lahana, marul gibi sebzelerin miktarına göre beş gruba ayrıldı. Buna göre en fazla sebze tüketenler günde 1.3 porsiyon en az tüketenler ise günde 0.1 porsiyon sebze tükettiği belirlendi.  Analizlerin sonucu oldukça ilginçti. En fazla sebze tüketen katılımcılar beyin fonksiyonlarındaki yavaşlamanın hipertansiyon, obezite gibi hastalıklarıyla birlikte fiziksel ve beyin aktiviteleri de dikkate alındığında, en az tüketenlere oranla 11 yıl fark attığı tespit edildi. Kısacası ortalama bir insan ömründe 11 yıl daha beyninizi ve hafızanızı korumak istiyorsanız sulu sebze yemeklerine ağırlık verin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir