Muz Hangi Mevsimde Yenilmeli?

Muz Hangi Mevsimde Yenilmeli?

Bütün meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek daha faydalıdır.  Peki muz hangi mevsimde tüketilmelidir?  Muz lif açısından çok zengindir. İçeriğinde olan glikoz ve sakaroz ile vücudu besler. Ayrıca, B1, B2, B6, C, D ve E vitaminleri açısından da zengindir. Muzun birçok hastalığı önlediği bilinmektedir.

Muzun Yararları

Muzun faydaları saymakla bitmez. Muzun depresyonu önlemek gibi bir görevi vardır ve araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle kadınların adet öncesi yaşadığı gerginliğini azaltmada da faydalı olduğu bilinmektedir.  Muzda bulunan B6 vitamini kan şekeri düzeyini düzenler. Kandaki hemoglobin üretimini arttırması ile kansızlık sorunu çekenlere tavsiye edilir.  İçerdiği potasyum ve tuz düzeyi düşük olduğu için tansiyonu normal seviyede tutmaya yarar. Yapılan araştırmalara göre muz tüketiminin beyin gücünü arttırma etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bilinenin aksine muz kabız yapmaz. Muz kabızlık problemi çekenlerde bağırsak hareketlerini düzenlemesine yardımcı olur.  Muz diyetlerde çok kullanılır. Çünkü mide ekşimesinin önüne geçmektedir. Ülser hastalığına sahip olan kişilere, hastalığı minimize etmede birebirdir. Hamile bayanların yaşamakta olan fiziksel ve duygusal olan sıcaklık düzeyini düşürerek, rahatlama hissi verir. Hamileliğin ilk dönemlerindeki sabah bulantılarının da önüne geçer.

Böcek ısırılması sonrası  ısırılan bölgenin muz kabuğu ile ovulması bölgede şişlik ve tahrişi azaltır.

Grip ve nezle ile oluşan enfeksiyonları önler. Kalp kaslarını güçlendirir. Saç kırılmasının önüne geçer. Ciltte oluşan siyah lekelerden kurtulmak için oldukça faydalıdır.

Muz Hangi Mevsimde Daha Yararlı?

Sayısız faydaya sahip olan muz artık her mevsimde pazarlarda ve süpermarket, manav reyonlarında yerini almaktadır. Ancak kış aylarında tüketilmesi  Ancak kalorili bir meyve olmasından dolayı aşırı tüketilmemelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir